BHP – czyli na co uważać

Dom

design-interior-plant-lamps-73382

Zawsze włączać odkurzacz do sieci elektrycznej na ostatku, tj. gdy już wszystko inne zostało dobrze założone i sprawdzone. Nie przeciążać silnika, bo może się nawet spalić jego uzwojenie! Nie czyścić mokrych przedmiotów! Uważać, by w czasie odkurzania wąż leżał prosto, gdyż kurz łatwiej jest wtedy wsysany. Dobierać odpowiednie części do każdej czynności i przykręcać je aż do oporu.

Przed odkurzaniem pozbierać przedmioty ostre (np. pinezki, gwoździe, szpilki, igły), a także o dużej powierzchni (np. papiery), bo jedne mogłyby zrobić dziurę w worku na śmieci, a drugie zatkać rurę. Nigdy worka nie prać, bo straci szczelność. Na całym cywilizowanym świecie stosuje się papierowe torby, które wkłada się do pochłaniacza. Taką torbę wraz z kurzem, po każdorazowym sprzątaniu, po prostu się wyrzuca. U nas też panie wkładają do worka z tkaniny papierowe lub foliowe torebki, albo ucięte stare pończochy, związane dołem w węzeł, a górą wkładane pod uszczelkę, co jest stokroć lepsze od wytrzepywania worka na arkusz papieru (skropiony wodą) lub… do sedesu. Odkurzacz może służyć kilkanaście lat i dłużej, byle był od czasu do czasu oczyszczony, naoliwiony, pielęgnowany. Po około 300 godzinach pracy odkurzacz powinno się oddać w fachowe ręce do ewentualnej zmiany szczotek węglowych silnika. Nigdy nie należy dopuszczać, by w zbiorniku zebrało się dużo kurzu, bo to zmniejsza sprawne działanie odkurzacza. Najlepiej jest usuwać brudy po każdym sprzątaniu. Co pół godziny trzeba pracę przerywać, by silnik ostygł. Zwykle wystarcza na to 10 minut. Nie dopuszczać, aby zbyt duże przedmioty dostały się do rury ssącej, np. zmięty papier, bo zatkanie węża może wywołać przegrzanie silnika. Przechowywać odkurzacz w miejscu suchym, ale z daleka od pieców, grzejników itp. Najlepiej w specjalnej szafce w przedpokoju. Drobne uszkodzenia można usuwać samemu, ale większe naprawy zlecamy fachowcom.

Zdarza się, że używamy do odkurzania dywaników, makat itp. odkurzacza ręcznego Lux. Po pewnym czasie karby na plastykowych kółeczkach, na których osadzona jest szczotka, wycierają się, a wtedy szczotka nie obraca się, lecz ślizga i nie zbiera kurzu. Co na to poradzić? Rozgrzać drut i – po zdjęciu szczotki – pogłębić karby Można taką operację powtarzać kilkakrotnie. Zdarza się, że pęka plastykowa rura. Co wtedy robić? Cały pęknięty odcinek odciąć piłką do metalu. Gdy już mamy równe zakończenie, wkładamy je do wrzącej wody. Następnie bierzemy dobrą rurkę i jej cieńszy koniec wpychamy do tego uciętego zakończenia. Po paru minutach, gdy wąż wyschnie, rurka będzie dobra, ale krótsza. Jeśli odkurzacz nie zbiera kurzu i mocno się grzeje, to na ogół sygnał, że coś w nim jest zatkane. Nieraz można z rury wydobyć korek z włosów i śmieci. Zwykle powstaje on w łukowatym zagięciu twardej rury. Trzeba ją odłączyć od odkurzacza i dobrze oczyścić. Przypomnijmy, że można sobie świetnie odnowić i pomalować mieszkanie farbą rozpylaną za pomocą odkurzacza, a raczej załączonego do niego rozpylacza. Oczywiście – w jednym kolorze – i oczywiście – po rozcieńczeniu zbyt gęstej farby wodą i po przecedzeniu jej przez sito.

Powiązane wpisy