Czyszczenie PCW

Dom

table-white-home-interior

Brudne podłogi myje się wodą z dodatkiem detergentów. Wystarczy np. parę kropli Ludwika, FF albo któregoś ze specjalnych płynów lub roztwór szarego mydła. Po starannym umyciu warto PCW przetrzeć pastą emulsyjną (np. Linolem, „wysokopołyskową” – w każdym razie specjalną do PCW. Taką pastę rozprowadza się szmatką (można nałożyć ją na szczotkę o długim kiju) cieniutką warstwą, a gdy przeschnie – poleruje się podłogę szmatami lub elektryczną froterką. Praktycznie już po paru minutach przecierania – podłoga lśni.
Pasty emulsyjne nie usuwają brudu, ale powstająca dzięki nim warstewka tworzy jakby ochronną błonkę na PCW, dzięki której nie brudzi się ona tak szybko i doskonale się konserwuje. Uwaga: nie należy rozprowadzać tych past ligniną, bo się nie nadaje, lepiej zwykłą, miękką szmatką, np. gazą. Większość plam schodzi łatwo z PCW podczas mycia. Plamy nie do usunięcia można przetrzeć szmatką lekko zwilżoną benzyną ekstrakcyjną. Ale – benzyna zawsze niszczy wykładzinę, więc nie używać tego rozpuszczalnika bez koniecznej potrzeby.

Plamy z tuszu i piór kulkowych usuwa czysty spirytus, z lakieru, pomadki do ust, smoły – czterochloroetylen, z tłuszczu – talk zostawiony na 24 godziny, później zebrany odkurzaczem, z owoców i wina – 5% roztwór kwasu solnego, z rdzy – 10% roztwór kwasu szczawiowego. Ale… wszystkie te środki nie służą PCW, więc trzeba ostrożnie! Zwilżyć lekko szmatkę, szybko usunąć plamę i natychmiast spłukać dużą ilością wody. Na ogół staramy się nie rozlewać na PCW wody, bo chodzi o to, by nie podeszła pod płytki czy wykładzinę i nie działała na klej. Toteż trzeba ją od razu zbierać gąbką.

Co szkodzi PCW? PCW jest odporne (wykładziny i płytki) na temperaturę do 60°C (wszystkie wyższe szkodzą). Czyli nie należy na PCW rozlewać gorącej wody, nie stawiać gorących garnków bez ochronnych podstawek, nie stawiać gorącego żelazka. Uważajmy, by nie spadły na PCW rozżarzone węgielki, palący się papieros itp. – bo może wytopić dziurę.

PCW jest elastyczne, miękkie i nie lubi, gdy czymś ostrym się je rysuje. Należy więc pod częściej przesuwane meble, jak krzesła czy stoły, podkleić kawałeczki filcu. PCW nie znosi też czarnej gumy na podeszwach, bo zostawia trudne do usunięcia czarne plamy. Trzeba próbować je usuwać pastą do czyszczenia Luxon lub zmywaczem do skór, ale naturalnie środki te należy bardzo starannie zmyć. Radzę buciki na czarnej gumie zdjąć zanim się wejdzie do pomieszczenia z PCW. Lepiej też nie stawiać na PCW wózków czy rowerów. Nie wolno do PCW używać środków nie dla niego przeznaczonych, jak choćby past do parkietów. Zawierają one rozpuszczalniki i inne substancje szkodliwe dla PCW. Często używana np. Agata do zmywania i czyszczenia parkietów, a także takie pasty, jak Erdal, Una, Chemilux i inne – potrafią tak zniszczyć PCW, że będzie nie do odratowania. Po rozpuszczalnikach i benzynie wykładziny PCW mogą puchnąć, lepić się, w końcu kruszyć i pękać.

Powiązane wpisy