Czyszczenie ścian i sufitów

Dom

pexels-photo-167533

Amerykanki myją swoje mieszkania co najmniej raz w miesiącu. Gdy się wchodzi do amerykańskiego domu, wydaje się, że wczoraj wyszły stamtąd sprzątaczki po odnawianiu wszystkiego. Ale amerykańskie domy są niskie, choć szerokie, obszerne, więc zmyć sufit nie jest trudno. Tak sufit, jak i ściany malowane są farbami łatwo oddającymi brud. Myje się szczotką knotową, a płucze ją w wiadrze z rodzajem wyżymaczki. Gdy wkłada się szczotkę, klapka się otwiera, a gdy się szczotkę wyjmuje, klapka mocno wyciska z niej nadmiar wody.
My też wreszcie możemy mieć mieszkania malowane farbami lub tapetami zmywalnymi. Nowe budownictwo również jest niższe niż stare, przedwojenne. Są też środki do mycia ścian. Ale… wciąż jeszcze niektórzy wolą farby klejowe, których myć się nie powinno, inni boją się farb emulsyjnych, bo droższe od klejowych czy wapna, czy malarskiego talku, a jeszcze inni wierzą, że farby emulsyjne nie przepuszczają powietrza. Więc jeśli nawet ściany są malowane emulsyjnie, to sufit nie, czyli sufitu umyć nie można.

Ściany malowane farbami klejowymi można czyścić z kurzu flanelką lub poliuretanową ścierką-gąbką na szczotce. Można też miejsce koło miejsca wycierać gąbką lub czystą ligniną (straszna robota, choć skuteczna). Plamy można próbować usuwać miękiszem chleba lub gumką. Niektóre gospodynie robią rodzaj ciasta z mąki i innych składników i tym czyszczą ściany, ale ponieważ ten sam efekt uzyskamy czyszcząc gąbką, ewentualnie ligniną, byle często zmienianą, więc … po co robić ciasto?

Dość wygodnie i skutecznie będzie czyścić z kurzu ściany malowane klejowo elektrycznym odkurzaczem, specjalną szczotką lub ssawką szparową, by wessały cały kurz i brud. Zawsze z góry na dół. Ściany malowane farbą emulsyjną lub olejną – myć wodą z detergentem, potem spłukiwać czystą wodą za pomocą gąbki, wreszcie wycierać do sucha flanelką. Ściany malowane olejno dobrze jest przemywać wodą z małym dodatkiem amoniaku. Cały brud świetnie schodzi. Nigdy nie używać do mycia sody lub ługu, bo niszczą farbę. Szczególnie starannie trzeba ściany czyścić nad piecami, kaloryferami, wentylatorami i wszędzie tam, gdzie kurz gromadzi się w większej ilości. Ponieważ ten kurz bywa tłusty, więc nieraz niełatwo go usunąć samym odkurzaczem czy ligniną. Trzeba go zmyć mokrą ścierką, czasem usuwać gumką do ołówka.

Są gospodynie, które po prostu myją ściany gąbką, maczając ją i spłukując w czystej wodzie. Przy czym myje się z dołu do góry, a spłukuje z góry do dołu. Wycieranie ścian z kurzu na sucho można sobie ułatwić, np. przymocowując gumkami grubszą gąbkę do deseczki przybitej do kija. Tą gąbką wyciera się sufit i wysokie ściany. Gąbkę wytrzepuje się tylko z kurzu (nie moczy!), znowu nakłada i znowu czyści. W ten sposób można uniknąć wspinania się po drabinie, choć można też wejść na drabinę z dwiema gąbkami (nie nylonowymi) i czyścić sufit, kąty, ściany raz przy razie. Ten sposób jest doskonały gdy chodzi o czyszczenie smug nad grzejnikami. Gdy obie gąbki będą brudne, trzeba je wytrzepać, wymyć i wysuszyć, wyciskając np. w starym ręczniku. Gdy wyschną, znowu przystępujemy do czyszczenia. Gąbka dobrze zbiera brud i kurz, ale – na sucho!

Plamy, zacieki na ścianach, których nie można ani zamalować farbami ani wapnem, trzeba przed bieleniem czy malowaniem oskrobać, a potem pociągnąć szklaną wodą lub mlekiem wapiennym. Po zamalowaniu – plamy znikają. Farba emulsyjna na ogół takie plamy pokrywa sama. Naturalnie, że wszystkie te sposoby czyszczenia ścian dają pewne rezultaty, ale nic nie zastąpi malowania mieszkania na nowo. Trzeba pilnować, aby mieszkanie było wymalowane starannie, by farba nie odpryskiwała, bo wtedy czyszczenie jest o wiele łatwiejsze. Z czasem trzeba będzie zdecydować się na malowanie farbami emulsyjnymi, bo … można to zrobić samemu i te farby są trwalsze. Myte ściany będą czyste 7-9 lat. Farby klejowe wytrzymują najwyżej 5 lat. Gdy ściany malowane farbami emulsyjnymi będziemy co tydzień odkurzać odkurzaczem, a co miesiąc myć – w mieszkaniu lata całe będzie czysto.

Powiązane wpisy