Firanki

Dom

pexels-photo-29910

Bez firanek pokój wygląda jak pusty, nie urządzony. I odwrotnie – prawie pusty pokój, jeśli ma ładne firanki, sprawia wrażenie umeblowanego, szczególnie nocą, gdy szyby tworzą „czarną czeluść”. Jakie firanki? Naturalnie – dobrane do wnętrza. Wszystkim, a więc rodzajem tkaniny, wielkością, sposobem udrapowania itd. Zasady dobierania firanek do pokoju mieszkalnego nakazują, aby firanki ubarwiały wnętrze, jeśli jest szare i smutne, albo – by uspokajały, jeśli jest zbyt kolorowe, np. gdy półki wypełnione są różnobarwnymi książkami lub, gdy na ziemi leży wzorzysty, duży dywan.
Można wieszać firanki cieniutkie, białe lub kremowe, aby nawet we dnie rozpraszały światło, a na nie lub pod nie firanki pełniące funkcje zasłon. Takie firanki były bardzo modne, gdy istniały sypialnie. Obecnie wiesza się na ogół nie tyle firanki, co zasłony, które za dnia odsłaniają całe okno, tworząc tylko z jego boków miękką, pofałdowaną ramę. Na noc zasuwa się je, by wypełniały sobą całą dziurę okienną. Takie zasłony najczęściej szyje się z lnianej tkaniny żakardowej, nieprzejrzystej, odcinającej się od świata.

Zasłony te można powiesić na długim drewnianym drągu, przymocowane do wiklinowych kółek lub na szynie metalowego niby- -karnisza, po której przesuwają się utrzymujące tkaninę metalowe kółka, czy żabki. Do ich przesuwania służą czasem metalowe drążki z plastykową rączką, które przymocowuje się do ostatniego (od wewnętrznej strony) kółka (żabki) firanki czy zasłony. (Takie metalowe drążki przywożą sobie gospodynie z NRD, bo tam są tanie i ładne). Są też specjalne karnisze, znane od wielu lat, które przesuwają firanki za pociągnięciem sznura, dostosowane do jednej firanki i zasłony. Bywają proste i skomplikowane, takie, że bez fachowca do zakładania firan się nie obejdzie.

Trzeba pamiętać, że jeśli pod oknem są grzejniki, to lepiej zawiesić firankę o długości sięgającej parapetu, bo zasłaniając grzejniki może ona ukraść około 40 i więcej procent (zależnie od grubości tkaniny) ciepła. Jeśli chcemy mieć firankę długą, to powinna sięgać niemal podłogi, bo krótsza będzie wyglądać kuso. Szerokość firanki może być nawet od ściany do ściany albo tylko taka, któraby dobrze zasłaniała wnękę okienną. Firanka może optycznie poszerzać lub zwężać ścianę okienną. Tak samo długość firanek może skracać lub wydłużać optycznie pokój. Jest więc trochę czynników, z którymi trzeba się liczyć, zakładając firanki.

Powiązane wpisy