Froterka elektryczna

Dom

pexels-photo-94644

Do małych mieszkań odpowiednie są froterki dwuszczotkowe (typ F-2), do dużych i do biur – trzyszczotkowe (np. typ F-3). Froterki froterują, polerują, zbierają jednocześnie kurz. Jak obsługiwać froterkę przeczytamy w instrukcji, ale przypomnijmy kilka zasad, których przestrzeganie przedłuży żywot sprzętu, a naszą pracę uczyni wydajną i bezpieczną.
– Froterki nie wolno dodatkowo obciążać w czasie pracy.

– Nie należy froterować podłóg, jeśli pasta dobrze nie wyschła.

– Zabrudzone szczotki można myć w benzynie lub terpentynie (z dala od ognia!) albo w wodzie z amoniakiem.

– Froterkę przechowywać w suchym miejscu (zawilgocenie silnika grozi jego uszkodzeniem).

– Przed froterowaniem trzeba usunąć z podłogi wszystkie zanieczyszczenia oraz kurz, np. odkurzaczem.

– Wszystkie operacje związane z konserwacją i naprawami froterki trzeba przeprowadzać po wyłączeniu jej z sieci.

– Podczas froterowania uważać, aby sznur nie dostał się pod szczotki.

– Nie przetrzymywać pracującej froterki w jednym miejscu, bo ciepło wydzielane podczas tarcia szczotek o podłogę może je uszkodzić.

– Po upływie godziny pracy froterki trzeba ją koniecznie wyłączyć i silnik wystudzić.

– Po każdorazowym użyciu froterki trzeba szczotki i tarcze filcowe zdjąć i oczyścić. Froterowanie czystymi szczotkami daje lepszy efekt pracy – posadzka ładniej lśni, a żywot froterki się przedłuża.

– Po 300 godzinach pracy froterki powinno się sprawdzić szczotki węglowe w silniku. Jeśli ich długość wynosi mniej niż 10 mm trzeba je wymienić na nowe.

– Drobne naprawy można przeprowadzać samemu, ale większe należy zlecić fachowcom.

Froterka trzyszczotkowa froteruje w ciągu godziny aż 140 m2. Waży 13 kg. Froterka dwuszczotkowa waży 7 kg, a jej wydajność na godzinę wynosi 60 m2. Świetnie froteruje parkiety w małych mieszkaniach lub podłogi z PCW, linoleum itp. Froterki są wielokrotnie wydajniejsze od pracy ręcznej. Pracuje się nimi prawie bez zmęczenia, podczas gdy froterowanie bez froterki należy do najcięższych prac w gospodarstwie domowym (230 do ponad 300 kalorii na godzinę).

Froterki trzyszczotkowe mogą być wyposażone w szczotki do czyszczenia (drut z włosiem) i do pastowania (włosie). Przed przystąpieniem do pastowania, trzeba podłogę oczyścić z dawnej brudnej pasty i w tym celu używa się szczotek czyszczących. Podłogi malowane lub z PCW trzeba najpierw umyć i wysuszyć. A teraz zmieniamy szczotki czyszczące na szczotki do pastowania. Pastownicę napełniamy pastą płynną i zakręcamy korek. Pastując, naciągamy łańcuszek regulujący wypływanie pasty, którą rozcierają szczotki. W razie zatkania się otworu wylotu pasty, trzeba odkręcić wkręt, zdjąć pokrywkę i dokładnie oczyścić wnętrze pastownicy. Gdyby się szczotki nie obracały na skutek spadnięcia paska, trzeba zdjąć szczotki i po odkręceniu trzech wkrętów, a także zdjęciu osłony, nałożyć pasek z powrotem.

Powiązane wpisy