Kiedy lepiej nie tapetować?

Dom

pexels-photo-140982

Jeśli dom ma ściany wilgotne – nie wolno tapetować, bo i tak tapety się odkleją. Mogą się poodklejać nawet tam, gdzie panuje stała wilgoć, jak np. przy drzwiach balkonowych, oknach itp.
– Nie nakłada się tapety na tynk pomalowany farbą klejową. A jeśli – koniecznie, to trzeba bardzo starannie farbę zmyć i naklejać na zupełnie suchą ścianę.

– Nie można nakładać tapet na ścianę z desek, bo popęka, chyba, że podłożymy dobrze naprężoną tkaninę.

– Można tapetować płyty paździerzowe, pilśniowe i sklejkę.

– Nie można tapetować ściany z plamami, np. z tłuszczu, rdzy, wody, z gwoździami i dziurami – wszystko to trzeba usunąć, wyrównać. Gwoździe wbijać dopiero po wytapetowaniu.

– Nie należy naklejać tapety na tapetę, bo obie mogą się odkleić pod wpływem ciężaru nowej i odpaść.

– Jeśli mamy w domu dużo pięknych obrazów – lepiej ścian nie tapetować. Jeśli mamy półki pełne książek o kolorowych grzbietach – lepiej nie tapetować! Może wyjść pstrokacizna. Ale można sobie wytapetować np. kąt sypialniany, ścianę koło jadalni itp. Takie rozwiązanie bywa piękne, jeśli wykonane jest ze smakiem, a poza tym – jest bardzo modne.

– Tapetując trzeba bardzo starannie dobierać kolory, wzór, rodzaj tapety. Tapeta nie może męczyć wzroku, nie może być ani mdła, ani rażąca. Jej tonacja musi być dobrana do koloru dywanu, obić, zasłon, mebli itd. Trzeba też obejrzeć tapetę w świetle dziennym i przy świetle elektrycznym, bo jak wybrać – to najlepszą!

Powiązane wpisy