Organizacja pracy w domu

Dom

pexels-photo-48686

Najkrócej mówi się, że celem organizacji pracy jest wykonywanie zadań najlepiej, najszybciej, najwydajniej i kosztem najmniejszego wysiłku. Mały słownik ekonomiczny wyjaśnia hasło organizacja pracy następująco: takie zorganizowanie wykonania danej pracy, które zapewni osiągnięcie najwyższych wyników użytecznych, przy najniższych nakładach czasu, wysiłków i środków materialnych.

Dotyczy to zarówno pojedynczego człowieka, jak i całych zespołów. W związku z tym organizacja pracy znajduje zastosowanie na małą skalę, np. w gospodarstwie domowym oraz na wielką skalę w przemyśle, handlu, transporcie, rolnictwie, administracji państwowej, szkolnictwie, służbie zdrowia i innych dziedzinach.

Każdą pracę trzeba przemyśleć, zaplanować, a potem wykonywać przy użyciu odpowiednich narzędzi czy sprzętu w ten sposób, aby praca mogła się odbywać bez niepotrzebnych przerw i marnotrawstwa. Nawet do najdrobniejszych prac warto w ten sposób podchodzić. Jako przykład weźmy taki drobiazg, jak np. wytarcie wilgotną gąbką laminowanego stołu. Najpierw należy usunąć z niego to, co na nim stoi. Przedmioty odstawiamy blisko, tak by były w zasięgu ręki. Warto więc postawić obok stołek, na który wszystko zestawimy. Biorąc wilgotną gąbkę, nie zapomnijmy o suchej ściereczce. Prawą ręką zetrzemy stół, lewą przetrzemy go na sucho. Ściereczki można wykorzystać do przetarcia rzeczy, stojących na stole. Następnie gąbkę i ściereczkę odniesiemy na miejsce, aby mieć obie ręce wolne do układania z powrotem rzeczy na stole.

Jeśli mamy do obrania dwa ziemniaki do zupy, możemy je obrać na stojąco, nad kubłem na śmieci, ale jeśli mamy obrać ich więcej – koniecznie usiądźmy, przygotujmy wszystko co potrzebne, by było pod ręką. Nie zmęczymy się i będzie nam wygodnie. Nie tu miejsce na analizowanie przeróżnych czynności, ale przypomnijmy jeszcze kilka zasad organizacji pracy:

– Praca powinna posuwać się wzdłuż linii prostej, bez niepotrzebnego chodzenia i wracania.

– Aby dobrze zorganizować miejsce trzeba: ustalić tok pracy, wyznaczyć pole pracy, zgromadzić narzędzia, zgromadzić surowce.

– Każda praca przebiega tak samo: najpierw jest przygotowana, potem wykonana, a następnie wykończona.

Powiązane wpisy