Podłogi ładne i wygodne

Dom

pexels-photo-176162

Jest to głównie naszą, polską ambicją. Każemy dzieciom chodzić w kapciach (nie zawsze zdrowych), byle podłogi się nie niszczyły. Każemy dorosłym nakładać papucie (ani piękne, ani wygodne) podczas zwiedzania muzeów. I rzeczywiście – chyba nigdzie na świecie w muzeach posadzki tak nie lśnią, jak u nas.

Weszło nawet w zwyczaj (na wzór Japonii), że goście, młodzież, a często i dorośli zdejmują obuwie w przedpokoju, by w gościnnych pantoflach, czy skarpetkach wchodzić do pokoju. Zupełnie jak w meczetach, gdzie muzułmanie przed wejściem zdejmują obuwie. Ale tak poza tym, że to się wiąże z ich religią i że klimat jest gorący, wszędzie są dywany – nieraz kilka ich warstw.

Amerykańskie i europejskie muzea mają posadzki, ale nikogo ze zwiedzających nie ubiera się w papcie. Chodzi się zwykle po chodnikach. W Japonii też przed wejściem do domu zdejmuje się obuwie, ale wkłada się na nogi wygodne, białe, grube skarpety gościnne Amerykanie uważają, że na parkiety stać tylko milionerów, toteż posadzki układają tyko w muzeach i innych ważnych instytucjach (jako najdroższe pokrycie podłogi). Podłogi w mieszkaniach przykryte są mocno naciągniętą, a przez to elastyczną wykładziną podłogową, przypominającą plusz, dywan, chodnik…

Powiązane wpisy