Porządki po malowaniu

Dom

pexels-photo-89860

Przede wszystkim trzeba umyć ręce poplamione farbą olejną. Najlepiej przetrzeć je rozpuszczalnikiem, a gdy – akurat brak to go Javoxem. Można też usuwać farbę kawałeczkiem masła lub margaryny, a potem zmyć ciepłą wodą i mydłem. Te tłuszcze są o tyle lepsze, że rozpuszczalnik czy Javox wysuszają skórę.
Trzeba też zadbać o pędzle. Rozpuszczalnik potrafi usunąć z nich resztki farby czy lakieru, ale taniej i bezpieczniej można to zrobić np. w lxi lub mydłem. Posypać pędzel proszkiem lub wetrzeć mydło i myć pod bieżącą gorącą wodą. Podobnie działają i inne detergenty, np. środek do mycia dywanów Dywanol. Czyści on także inne plamy z farby olejnej, np. na odzieży. Proszek enzymatyczny £ rozmiękczy plamy z farb w kąpieli wodnej. Po prostu trzeba te fartuchy, które były używane do malowania, włożyć do wanienki z roztworem proszku E, zostawić na noc, a rano pralka wszystkie plamy usunie bez śladu.

Gdyby pędzel zupełnie stwardniał, można go włożyć do puszki metalowej z octem i gotować na wolnym ogniu około godziny. Po farbie nitro jeszcze dłużej. Ale potem pędzel jest miękki. Trzeba uważać, by oprawka drewniana pędzla nigdy nie była w occie czy wodzie. Trzymając pędzel w wodzie do odmoczenia, trzeba go zawiesić, aby nie opierał się o dno naczynia i by zszycie wraz z drewnem nie moczyło się. Wysuszony, czysty pędzel trzeba przed schowaniem natłuścić wazeliną, np. rozsmarowując ją, na szklanej płytce, aż szczecina równo się natłuści. To ją chroni przed skruszeniem, na które jest narażona po myciu w alkaliach. Potem pędzle pochować, by się nie kurzyły.

W pomieszczeniach po malarzach trzeba zebrać gruz, śmieci, papiery czy też zmieść trociny. Potem zwykle myjemy okna. I dopiero po oknach, zabieramy się za podłogi. Ponieważ najczęściej brudzą się ściany przy włącznikach elektrycznych, warto je zabezpieczyć dokoła przejrzystą kliszą (fotograficzną, rentgenowską). Przy bieleniu ścian, malowaniu, zdarza się, że meble ubrudziły się farbami, a te farby, mimo mycia, nie bardzo chcą zniknąć. Co wtedy robić? Można spróbować usunąć je miękką szmatką leciutko nasączoną olejem. Nie należy brać oleju za dużo, aby meble nie były tłuste. Tylko tyle, by zniknęły białe plamy.

Powiązane wpisy