Za ciasno…

Dom

coffee-cup-mug-apple

W małych mieszkankach nie mieści się odpowiednia ilość szaf, półek, komód itp. mebli, by wszystko mogło być luźno i swobodnie poukładane – właśnie dlatego, trzeba mieć wszystko wprost pedantycznie pochowane. Oto półka, w szafce – pełna upranych, ale nie poskładanych pończoch. Właścicielka twierdzi, że nie ma co na siebie włożyć, że wciąż musi kupować nowe…
A oto podobna półka z pończochami. Są posegregowane w woreczkach z folii. W każdym woreczku tkwi karteczka z grubym napisem: rajstopy, podkolanówki, skarpety, pończochy. Osobno jasne, osobno ciemne. Osobno nowe, osobno stare i wreszcie – odmienny woreczek: do reperacji. Właścicielka tak posegregowanych pończoch nie szuka, nie narzeka, że nie ma, tylko wie co i gdzie jest i w razie potrzeby spokojnie sięga.

Nasze babcie wiązały wstążeczkami poszczególne rodzaje bielizny osobistej. My nie potrzebujemy wygładzać, prasować niemnącej się bielizny z włókien syntetycznych. Ale też nie wrzucajmy wszystkiego miszmasz na półkę. Chowajmy do woreczków foliowych: osobno staniczki, osobno majteczki letnie, osobno zimowe, koszulki, halki itp. Podobnie w dużych workach z polietylenu przechowujemy nie- mnące bluzki, swetry, sweterki itd. Układając książki na półkach również starajmy się robić to celowo, np. powieści, książki zawodowe, książki pożyczone, książki do przeczytania…

Przykłady na dobrą organizację wszystkiego w domu można by mnożyć w nieskończoność, ale zawsze będą tylko przykładami, ponieważ inne warunki stwarzają inne możliwości. Tylko zasada będzie zawsze ta sama: utrzymywanie porządku ułatwia życie. Porządek raz zrobiony łatwiej jest utrzymać, niż – codziennie lub co jakiś czas – usiłować uporządkować z grubsza przerastający nas bałagan.

Nie znaczy to, że zawsze wszystko musi być ustalone raz na zawsze. Jest taka opinia, że tylko starzy ludzie nie zmieniają nic w mieszkaniach. Zmiany są pożądane, nawet konieczne – od czasu do czasu. Trzeba wszystko – z biegiem lat i nabytym doświadczeniem, w związku z nowymi towarami na rynku – zmieniać i ulepszać, zamieniać na bardziej wygodne i ładniejsze. A to też jest część tego, co zwiemy organizacją.

Powiązane wpisy