Zdobienie ścian

Dom

pexels-photo-100575

Są różne sposoby zdobienia ścian. Można zdobić szablonem, wałkiem, specjalnym pędzlem, czubkiem pędzla, gąbką, końcami bawełnianych nici, pędzlem przez natryskiwanie, tj, uderzanie pędzlem o dłoń itd. Ale … jeśli się ma dużo dekoracji na ścianie, np. półki z książkami, obrazy, makaty, porcelanę itd., to najlepiej pozostawić ją gładką.
Naturalnie, że można malować ściany i sufity na jeden kolor, np. perłowy, biały, jasnokremowy i – jak kto lubi. Można też malować ściany tylko do wysokości drzwi, a resztę wraz z sufitem pozostawić białą. Albo sufit biały i biała faseta pod sufitem. Wtedy nieraz maluje się pasek mocniejszym kolorem, pod sznur, bo dla ułatwienia namalowania równego paska oznacza się tą linię sznurem, np. lekko okopconym kopciem świecy czy palącego się papieru. Można też malować tzw. lamperię, czyli pas ściany do odpowiedniej wysokości. Tę lamperię na ogół maluje się farbami olejnymi lub nawet wykłada kafelkami (zwykle w kuchni lub w łazience). Lamperię malowaną można wykończyć np. srebrną listwą z tworzywa sztucznego, kupowaną na metry. Przykleja się ją klejem butaprenem. Lamperie z kolorowych, pięknych kafli spotyka się w Hiszpanii nieomal w każdej bramie, sieni, w każdym patio hiszpańskich domów. Bywają prześliczne.

Czasem przychodzi do nas moda nalepiania na kafelki lamperii wzorzystej kalkomanii, która – jeśli ładna – potrafi ubarwić i rozweselić całe wnętrze. W sprzedaży kalkomania bywa zwykle w formie kartonowych kwadratów, mniej więcej wielkości kafelków, z których zdejmuje się ostrożnie wierzchnią, wzorzystą część, rodzaj bibułki, i natychmiast przylepia ją do suchego, ale czystego kafelka. Trzeba od razu przylepić równo, bo poprawek nie ma! Klej natychmiast mocno przylega do kafli.

Powiązane wpisy